Jak nie kupować rusztowania

Przymierzasz się do zakupu rusztowania. Przeglądasz oferty w Internecie i myślisz sobie „za dużo tego”. Wybór okazuje się cięższy niż się wydawało. Oprócz mnogości systemów, jest tylu dystrybutorów i producentów. Podpowiemy Ci jakich błędów uniknąć przy wyborze.

jak nie kupować rusztowań

Uważaj na jamniki

W branżowej mowie jamnik to zestaw rusztowania elewacyjnego, który jest bardzo długi i niski. Idealny do ustawienia przy szeregu garaży lub przy elewacji… drewnianego domku dla dzieci. Ale nie o takie elewacji Ci chodzi, prawda? Sprzedawcy przedstawiają swoja ofertę na przykładzie „jamników” bo niskie rusztowanie zawiera mniej elementów które są najbardziej kosztowne (min. podesty komunikacyjne czy zabezpieczenia boczne), co wpływa na ich bardzo niską cenę za metr kwadratowy.

Metry to nie wszystko

Skoro już wiesz, że cena za metr kwadratowy niewiele Ci mówi, porównuj oferty, które mają te same elementy w zestawie. Zwróć uwagę nie tylko na ilość elementów, ale na ich rozmiar i rodzaj. No i jeszcze jedna ważna rzecz. A właściwie najważniejsza – bezpieczeństwo. Kupujesz sprzęt służący do prac na wysokościach, czyli tak naprawdę kupujesz bezpieczeństwo. Musisz wiedzieć, że wiele zestawów rusztowań nie jest wyposażona w elementy zabezpieczające zgodnie z przepisami BHP. Chodzi nam o właściwą ilość poręczy, burty, zabezpieczenia boczne itd.

Wysokość z kosmosu

Zadziwiająca jest wyobraźnia przestrzenna sprzedawców, którzy tworzą oferty sprzedażowe. W Internecie znajduje się bardzo dużo zestawów, gdzie podana jest niewłaściwa wysokość robocza rusztowań, co przekłada się na przeliczanie zawyżonej powierzchni. A to z kolei wpływa znowu na zaniżona cenę za m2. Wysokość robocza wynika z możliwości jaka niektórzy sprzedawcy wykorzystują i uwzględniają maksymalną wysokość wykręcenia podstawek śrubowych, nie zawsze zgodnie z dokumentacja techniczną rusztowań, nie zawsze zgodna z prawdą. Po raz kolejny okazuje się, że cena za m2 jest myląca.

Sprzedawca widmo

Jeśli wiesz już jaki sprzęt chcesz kupić pamiętaj jeszcze o bezpieczeństwie transakcji. Skoro zamierzasz wydać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zloty to sprawdź kto jest sprzedającym. Ile lat jest na rynku, w jakiej formie prowadzi swoją działalność, jaki ma kapitał zakładowy. Niech Cię nie zwiedzie ego sprzedawcy, który umieszcza w swojej nazwie obcojęzyczne słowa a tak naprawdę jest jednoosobową działalnością. Uwzględnij to, że za jakiś czas będziesz chciał dokupić sprzęt w tej firmie.

Spytaj doradcy

Tak naprawdę nie musisz się na wszystkim znać. Są ludzie, którzy od lat pracują na rusztowaniach i z chęcią pomogą Ci. Zastanów się jakie są Twoje potrzeby i problemy związane z praca na wysokości i skontaktuj się z nami. Bezpłatnie zaproponujemy rozwiązania dla Ciebie – takie normalne bez „ściemy”.

Dowiedz się więcej

Jak nie kupować rusztowania

Przymierzasz się do zakupu rusztowania. Przeglądasz oferty w Internecie i myślisz sobie „za dużo tego”. Wybór okazuje się cięższy niż się wydawało. Oprócz mnogości systemów,

Przydatna literatura

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy Dyrektywa Rady

Historia rusztowań w Polsce

Na pierwsze zapisy w polskim prawodawstwie dotyczące rusztowań można natknąć się w Rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Opieki Społecznej z dnia 23 maja 1935 r.

Historia rusztowań na świecie

Szukając śladów rusztowań w czasach starożytnych można znaleźć ciekawe przykłady zastosowania drewnianych konstrukcji.

Rodzaje rusztowań

Podziału rusztowań można dokonać w oparciu o różne kryteria, uwzględniające m.in. ich konstrukcję, przeznaczenie, sposób kotwienia, wymaganą dokumentację lub materiały, z których zostały wykonane poszczególne elementy.

Definicja rusztowań

Poszukując definicji rusztowania można zajrzeć do kilku źródeł, ale jedno co spaja większość przedstawionych wyjaśnień, to tymczasowość konstrukcji.