Rusztowania modułowe
Rusztowania modułowe
Rusztowanie systemowe, stalowe dające zdecydowanie więcej możliwości w kreowaniu bryły konstrukcji rusztowań. Pozwalają na realizację konstrukcji fasadowych, wolnostojących, platform roboczych, konstrukcji pod baner reklamowy, rusztowań podporowych, czy schodni komunikacyjnej. System ten pozwala na realizację zdecydowanie bardziej skomplikowanych, przestrzennych konstrukcji w oparciu o DTR producenta.
Zastosowanie rusztowań modułowych
Rusztowanie modułowe ma w swoich podstawowych zastosowaniach wiele konstrukcji, jak np. schodnie komunikacyjne, kładki dla pieszych, rusztowania przejezdne, rusztowania do przenoszenia dźwigiem, platformy robocze, rusztowania elewacyjne, rusztowania podporowe, rusztowanie oporowe (wsporcze), rusztowanie osłonowe (ochronne), rusztowanie wyprzedzające, sceny i trybuny i wiele innych.
Podstawą konstruowania bryły z wykorzystaniem elementów systemu jest DTR. System pozwala na wznoszenie konstrukcji przy wykorzystaniu stojaków pionowych i rygli poziomych oraz stężeń z pominięciem poziomów roboczych. Podesty robocze montowane na U-ryglach mogą być montowane na wysokości na jakiej tylko chcemy (system pozwala na dokładność 0,5m) przy użyciu złączy rozetowych możemy zamontować u-rygiel a na nim pomosty dokładnie tam, gdzie chcemy.
Postawę stanowi element początkowy włożony w stopę który pozwala na zabicie (zamontowanie)rygla na poziomie „0” (zaraz nad ziemią) co znacząco wpływa na stabilność konstrukcji i możliwość wykorzystania stóp uchylnych bez dodatkowych wzmocnień konstrukcji.
Rusztowanie to w oparciu o DTR pozwala na poszerzenie podestu roboczego (lub rozbudowanie konstrukcji) o szerokość konsoli, ale też o długość rygla poziomego co oznacza, że bez większych kłopotów możemy rozbudować konstrukcję o 3m w każdym kierunku. Rozbudowując taką konstrukcję trzeba mieć dobrze opanowaną DTR i podstawy statyk aby nie doprowadzić do utraty stateczności rusztowania.
Aby uzyskać konstrukcję przejezdną zamiast stóp używamy kółek jezdnych (należy zwrócić szczególną uwagę na ich nośność), można też wykorzystując element zabezpieczający stopę i zachowując pewien rygor montażowy z wykorzystaniem zawleczek do stojaków stworzyć konstrukcję do przenoszenia dźwigiem. Obydwie konstrukcje są coraz bardziej popularne wśród zbrojarzy w czasie wznoszenia budynków i mają szereg innych zastosowań. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze (wykluczając stałą ingerencję monterów rusztowań).
Wykorzystując element szalunkowy w postaci głowicy regulowanej (pozwalającej na montaż dźwigarów H20 ) można wykonać konstrukcje podporowe. Rusztowanie musi być zakończone stojakiem bez czopa (bez pinu) umożliwiając włożenie głowicy regulowanej w stojak. Konstrukcja rusztowania w zależności od obciążenia jakie ma podpierać może cechować się gęściej zabitymi ryglami, podwójnymi lub poczwórnymi stojakami (zabitymi w zespół stojaków dla zwiększenia nośności i sztywności konstrukcji). Stojaki łączy się w grupy wykorzystując złącze podwójne klinowe które jest również wykorzystywane do przesunięcia stopy (celem ominięcia niewielkiej przeszkody) oraz może stanowić alternatywną formę podwieszenia stojaków. Zaletą rusztowań podporowych jest bez wątpienia możliwość swobodnego kreowania podestu roboczego oraz nośności rzędu 45 kN na każdy pion stojaków lub 175 kN na pojedynczą wieżę podporową (parametry bez dodatkowych wzmocnień
Podwieszanie stojaków, najczęstsza forma budowania od góry w dół wymaga powieszenia kolejnego rzędu stojaka pod wcześniej zamontowanym. Do tego wykorzystuję się stojaki bez pinu gdzie pin jako osobny element wkręcany jest w stojak na dwie śruby o zwiększonej wytrzymałości. Jest też forma powieszenia typowego stojaka z pinem wymaga ona wpięcia na złącza podwójne klinowe wzdłuż montowanych stojaków kolejnego stojaka, który złączy ze sobą dwa kolejne stojaki w podwieszanym pionie (rozwiązanie zdecydowanie słabsze i o wiele droższe). Rusztowania podwieszane najczęściej spotykamy na mostach (powieszane pod mostem) lub w miejscach, gdzie budowanie od dołu jest albo niewykonalne albo nie opłacalne (mała konstrukcja rusztowania zwieszona z dachu wieżowca dla wykonania napraw obróbki blacharskiej tzw. opierzenia”, spotykane jest ono również w sytuacjach, kiedy nowy obiekt budowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie starszego i nie można wesprzeć rusztowań o stary budynek.
Rusztowania modułowe wznoszone jako platforma robocza o dużej powierzchni wymaga dodatkowego stężenia poziomego konstrukcji przy użyciu stężeń poziomych. Stężenie takie stanowi też w pełni wyścielony pomostami na u- ryglu poziom rusztowania.
Typowym dla tego systemu są rozwiązania wolnostojące nie wymagające zakotwienia, wznosi się je rozbudowując ryglami poziomymi co systemowe 2 m, podesty robocze montuje się na tych poziomach, na których nam odpowiada (z zachowaniem normowego dystansu pomiędzy nimi) a konstrukcja musi spełniać parametr trzykrotność najkrótszego boku podstawy stanowi wysokość rusztowania.