Rusztowania ramowe (elewacyjne)
Przedstawiamy dwa najpopularniejsze systemy rusztowań w Europie.
Codziennie udoskonalane, przetestowane przez monterów.
Rusztowanie ramowe
- najpopularniejsze w Polsce
- minimalna ilość potrzebnych narzędzi
- najszybsze w montażu
- poziomowanie tylko podstawy konstrukcji
Rusztowanie ramowe
- najpopularniejsze w Europie
- łatwy montaż i demontaż pomostów
- szeroka gama elementów nietypowych
- większa sztywność konstrukcji
Jesteś zainteresowany ofertą?
Zostaw nam swój numer, a my oddzwonimy do Ciebie niezwłocznie.
*Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych.
Wolisz kontakt mailem?
Zostaw adres, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
*Twój e-mail nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych.
Przygotowaliśmy jeszcze konkretną dawkę wiedzy na temat rusztowania ramowego (elewacyjnego).
Co to jest rusztowanie ramowe i do czego służy?
Jest to konstrukcja dla prac elewacyjnych (najbardziej typowe zastosowanie rusztowań ramowych). Konstrukcja ustawiana wzdłuż linii ściany, gdzie daszkami ochronnymi zabezpiecza się wejścia do budynku przejścia przez budynek i znajdujące się w pobliżu rusztowania ciągi komunikacyjne.
W zależności od rodzaju wykonywanych prac, które decyduj o dystansie rusztowania od ściany (obiektu) gdy dystans ten wzrasta do ponad 20 cm w świetle obowiązujących w Polsce przepisów konieczne jest stosowanie poręczy wewnętrznych (za poręcz należy tu rozumieć barierkę główną na wysokości 1m, barierkę pośrednią na wysokości 0,5 m oraz krawężnik przy podeście). Poręcze wewnętrzne mają za zadanie zabezpieczyć użytkownika przed spadnięciem z rusztowań w przestrzeń między rusztowaniem a obiektem, przy którym zostało one ustawione.
Wykorzystując dodatkowe elementy typu dźwigar możliwe jest wykonanie przewieszeń i podwieszeń konstrukcji rusztowania nad innymi obiektami lub dla wykonania przejścia (przejazdu) przez rusztowanie.
Typowym dla rusztowań elewacyjnych jest konieczność ich mocowania (kotwienia) do elementów stałych (głównie do obiektu, przy którym zostały one postawione. Aby wykonać to prawidłowo należy w oparciu o siatkę kotwień sugerowaną w DTR producenta zakotwić tj. zamocować złączem krzyżowym zaczep kotwiący do wkręconej do ściany śruby oczkowej. Ilość kotwień i ich siatka uzależniona jest od kilku czynników.
Zastosowanie elementów dodatkowych tj. daszki ochronne, dźwigary kratowe, konsole poszerzające wymagają dodatkowego kotwienia. Dodatkowego zakotwienia wymagać też będzie użycie siatek ochronnych (rusztowaniowych), plandek lub zawieszenie banerów reklamowych.
Zobacz produkty z kategorii rusztowania ramowe (elewacyjne)
Rusztowanie ramowe to wiele zastosowań. Opisaliśmy je poniżej.
Rusztowania elewacyjne wiszące
Konstrukcja rusztowania realizowana w oparciu o projekt indywidualny (z rzadka o DRT). Która nie została w sposób typowy posadowiona na gruncie przy użyciu stup a została zawieszona na elewacji (na obiekcie).
Zawieszenie takie realizowane jest na wklejanych w ścianę konsolach budowlanych (ciężkich) na których rusztowanie jest rozkładane za pośrednictwem dźwigarów. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności posiadania pozwolenia na zajęcie chodnika czy innego terenu, którego wykonawca prac nie jest właścicielem. Rozwiązanie to umożliwia „swobodną” komunikację pod rusztowaniem i jeśli nie kłopotem jest zajęcie terenu to alternatywą dla tego rozwiązania jest wykorzystanie ram przejściowych.
Rusztowania murarskie
Szczególną odmianą rusztowań ramowych jest rusztowanie murarskie – zrealizowane na ramie szerokości 1,09 (typowa rama ma szerokość 0,7 (0,75)m. Zastosowanie szerszej ramy jest wymagane przepisami prawa dla prac wymagających zwiększoną nośność pomostów i/lub właściwą komunikację po poziomach rusztowaniach. Zawieszenie takie realizowane jest na wklejanych w ścianę konsolach budowlanych (ciężkich) na których rusztowanie jest rozkładane za pośrednictwem dźwigarów. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności posiadania pozwolenia na zajęcie chodnika czy innego terenu, którego wykonawca prac nie jest właścicielem. Rozwiązanie to umożliwia „swobodną” komunikację pod rusztowaniem i jeśli nie kłopotem jest zajęcie terenu to alternatywą dla tego rozwiązania jest wykorzystanie ram przejściowych.
Dla typowych rusztowań (0,7) normalnymi nośnościami dla podestów roboczych jest 2kN/m2 zwiększenie nośności wiąże się z zastosowaniem krótszych pól (krótsze podesty). Parametr ten można z łatwością przekroczyć ustawiając obok murarza 4 worki z cementem. Sytuacja taka jest niebezpieczna z dwóch względów elementy pozostawione na rusztowaniu blokują przejście i przeciążają konstrukcję. Rusztowanie szerokie 1,09 (murarskie) jest rozwiązaniem tego problemu. Niestety aspekt ten jest często pomijany w Polsce.
Rusztowania ramowe wolnostojące
Jest to konstrukcja ramowa rozbudowana o konstrukcję wsporczą która w oparciu o
projekt statyczny ma stanowić balast (opór) dla rusztowania elewacyjnego. Po spełnieniu
szczególnych zawartych w projekcie warunków co do wielkości konstrukcji wsporczej i
balastu rusztowanie takie może być nie kotwione. Rusztowania takie wymagają
dodatkowego usztywnienia konstrukcji (zwyczajowo co 4m) i rozbudowy w kierunku
prostopadłym (zwyczajowo 1/3 (lub 1/4 wewnątrz obiektów) wysokości rusztowania).
Rusztowania z ramą przejściową (tunel rama)
Konstrukcja z ramy o zwiększonym prześwicie w pionie i w poziomie, gdzie rama pozbawiona rygla dolnego pozwala na swobodną komunikację pod rusztowaniem. Przy zachowaniu dodatkowych zabezpieczeń tj. daszka ochronnego i konsol poszerzających oraz podestów drewnianych (a nie ażurowych podestów stalowych) można wykonać dość pewne zabezpieczenie osób postronnych przemieszczających się pod rusztowaniem.
Rusztowania ramowe na obiekcie cylindrycznym
Konstrukcja zasługująca na szczególną uwagę, poniekąd stanowią osobną grupę
rusztowań z uwagi na swoje teoretyczne odstępstwo od zapisów DTR. Stanowią
połączone ze sobą od strony wewnętrznej na złącza obrotowe słupki rusztowań. Przy zachowaniu pewnego reżimu montażu i kotwienia można czasem uznać to za rozwiązanie systemowe. Istotą rozwiązania jest spięcie całego rusztowania dookoła zbiornika (walca) gdzie mamy do czynienia z kotwami rozporowymi (zabezpieczające konstrukcję prze położeniem się na obiekt) i kotwami na wyrywanie (zabezpieczającymi rusztowanie przed
oderwaniem się od ściany.
Rusztowania zabezpieczające
Rusztowanie zabezpieczające (szczególna odmiana to rusztowanie wyprzedzające).
Konstrukcja, która nie zawsze jest robocza, ale jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie
ludzi pracujących na górze przed wypadnięciem za krawędź obiektu, na którym pracują.
Szczególnym przypadkiem jest rusztowanie wyprzedzające (umocowane w przepisach
prawa budowlanego) które pozwala na wykonanie prac zbrojenia i szalowania kolejnych
kondygnacji obiektu w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami prawa (niestety stanowi
jeszcze rzadkie rozwiązanie na naszym rynku)
Rusztowanie zabezpieczające może stanowić też zabezpieczenie dla ludzi pracujących pod lub w bezpośrednim sąsiedztwie wznoszonego obiektu.
Dodatkowe informacje
Komunikacje w pionie w rusztowaniach ramowych odbywa się standardowo poprzez pomosty komunikacyjne z włazem i drabinką (czasem drabinka stanowi osobny element – tzw. drabinka przystawna).
Piony komunikacyjne mogą być zarówno wbudowane w konstrukcję rusztowania, jak i stanowić osobne konstrukcje rusztowaniowe (tzw. rusztowanie punktowe), przystawione do rusztowania (np. gdy wymagane jest zastosowanie pomostów roboczych o nośności większej od tej, którą posiadają pomosty komunikacyjne). Najczęściej jednak piony komunikacyjne są wmontowane są ciąg całego rusztowania.
Alternatywą dla pionu komunikacyjnego z pomostów z włazem i drabinką jest schodnia komunikacyjna, którą można zmontować w oparciu o system ramowy rusztowania. Nie można jej jednak wbudować w rusztowanie - wymaga dostawienia oddzielnego pionu na zewnątrz rusztowania. W przypadku dodatkowego jednego pionu będziemy mieli schodnię jednobiegową (współbieżną), natomiast dla dwóch dodatkowych pionów – dwubiegową (przeciwbieżną). Wyraźną zaletą stosowania klatek schodowych jest komfort poruszania się po schodach, a nie przez pomosty z wąskim włazem i po drabince. Dodatkowym aspektem jest również w tym rozwiązaniu szybka ewakuacja pracowników z rusztowania w przypadku nieprzewidzianej sytuacji, wymagającej szybkiego i sprawnego opuszczenia miejsca pracy.